Ünlü Mezunlar

ÜNLÜ MEZUNLARIMIZ
EROL ÜÇER (İşadamı)BURHAN DOĞANÇAY
(Ressam)


DÜNYANIN EN ÖNDE GELEN

20 DOKTORU ARASINDAKİ

2 TÜRK DOKTORU

ANKARA ATATÜRK LİSESİ

MEZUNU

    1886 yılında Ankara İdadisi olarak kurulan “Ankara Atatürk Lisesi”, günümüze kadar uzanan bir eğitim çınarı olarak varlığını sürdürmektedir.
    Okulumuz her alanda, çok sayıda başarılı mezunlar vermiştir. Ülkemizin yüz akı ve gururu olan bu mezunlarımız Ankara Atatürk Lisesi’nin başarılı bir eğitim kurumu olduğunu, yaptıkları hizmetlerle kanıtlamaktadırlar.
 

     Okulumuzdan mezun olan pekçok önemli ismi sıralayabiliriz. Mezunlarımız arasında iki isme özellikle değinmek isterim. 2 Türk cerrah, Prof. Dr. Gazi YAŞARGİL ve Prof. Dr. Münci KALAYOĞLU sağlık alanında en prestijli internet sitelerinden “Top Master’s in Healthcare Administration” (Sağlıkta Dünyanın Ustaları) listesinde dünyanın en yaratıcı 20 cerrahı olarak seçilmişlerdir.         Mezunlarımızın bu başarı haberi bizler için gurur ve övünç kaynağı olmuştur. Söz konusu sitede Prof. Dr. Yaşargil için “Beyin ve sinir cerrahisinde ona çok az cerrah yaklaşabiliyor. Hatta modern nöroşirürjinin babası olarak kabul ediliyor.” denirken Prof. Dr. Kalayoğlu’nun da organ nakli ve çocuk cerrahisi alanında öncü olduğu ve çok sayıda ilki başardığı vurgulanıyor.
    Değerli iki mezunumuzla ilgili bu ifadeleri gençlerimize iletmek, onları yüreklendirmek, başarı için teşvik etmek ve her türlü desteği sağlamak biz eğitim gönüllülerinin temel görevidir. Sayın Yaşargil ve Sayın Kalayoğlu gibi okulumuzdan daha nice başarılı isimlerin çıkacağına inancımız tamdır.
    Günümüzde lisemizde halen okuyan öğrencilerimiz arasında da değişik alanlarda başarılı olan birçok gencimiz vardır. Örnek verilecek olursa okulumuz öğrencilerinden Nida Eliz ÜSTÜNDAĞ yüzme sporunda üst üste kırdığı Türkiye rekorlarıyla ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği olimpiyat ve dünya dereceleriyle ( Dünya 1.cisi, Olimpiyat 3.cüsü ) okulumuzu ve ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı  (ALEV) olarak sevgili öğrencimize her türlü desteği sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz.
   Gücünü tarihinden alan okulumuzun nice Yaşargil’ler,  Kalayoğlu’lar, Nida’lar yetiştirmesi için desteklerimizi, siz değerli mezunlarımızın verdiği bağışlarla her zaman sürdürmeye devam edeceğiz. Çünkü bizler ülkemizin daha ileriye gitmesinin Ankara Atatürk Lisesi ve benzeri okullardan yetişecek başarılı insanlarla mümkün olabileceğine inanıyoruz. Gençlerimize güveniyoruz ve onlarla her zaman gurur duyuyoruz.


   Erol ÜÇER

TURGUT ÖZAKMAN’IN
ANISINA

 28 Eylül 2013 tarihinde aramızdan ayrılan, okulumuzun yetiştirdiği ve ülkemizin en değerli yazarlarından Sayın Turgut ÖZAKMAN’ı saygıyla anıyorum. Giderken arkasında zengin bir bilgi birikimi, her biri birbirinden değerli şaheserler bırakan Turgut ÖZAKMAN, okulumuzu birçok kez ziyaret etmiştir. Her ziyaretinde bizlere eşsiz deneyimlerini aktaran Özakman hoş anılarla hala zihnimizde yer tutmaktadır.

 İlk olarak 01/12/2005 tarihinde vakfımızın düzenlediği geleneksel ‘Nerede Kalmıştık?” toplantısına katılmış, bu toplantıda mezunlarımızla buluşmuş, özellikle genç mezunlarımızla okul yıllarındaki anılarını paylaşmış, milyonlara ulaşan kitabı ‘Şu Çılgın Türkler’i imzalayarak mezunlarımızın sorularını büyük bir nezaketle cevaplamış, bizlere adeta tarih dersi vermiştir.

17 Aralık 2005 tarihinde okulumuzu da ziyaret eden Özakman konferans salonunda öğrencilerimizle buluşmuştur.  Belgesel tadında kaleme aldığı ‘Şu Çılgın Türkler’ romanıyla her Türk gencinin bilmesi gereken Kurtuluş Savaşımızı ve Milli Mücadele destanımızı anlatmış, ‘Ey gençler, yurtsever, bilinçli sağlam duruşunuza minnettarız.’ diyerek öğrencilerimize ne denli güvendiğini göstermiştir. Okulumuzdan 1947 yılında mezun olan merhum Özakman, okuduğu dönemdeki anılarını öğrencilerimizle paylaşmış, beni de o yıllara götürmüş ve anılarımızın tekrar canlanmasını sağlamıştır. Konferans sırasında kendisini izleyen öğrencilerimizin gözlerindeki ışıltı geleceğe dair ümitlerimizi tazelemiştir. Öğrenci ve öğretmenlerimizin dakikalarca süren alkışlarla, güçlü duygu ve düşüncelerini göstermelerini sağlayan, vatanseverliği, milli bilinci ve idealist olmayı öğrencilerimize aşılayan Turgut Özakman’a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Turgut Özakman’ın okulumuzu bir sonraki ziyareti 12/03/2008 tarihinde gerçekleşmişti. Kendisiyle birlikte hazırlık sınıflarını ziyaret ettik ve hazırlık sınıfı öğrencileriyle aynı sıraları paylaştık. Öğrencilerimizin yoğun ilgiyle karşıladığı sayın Özakman’ın öğrencilerimizle sohbeti sırasında yaşadığı heyecan hala dün gibi aklımda. Aynı gün İstiklal Marşımızın kabulü nedeniyle düzenlenen kutlama töreninde Milli Mücadele döneminde Mehmet Akif ERSOY’un İstiklal Marşını yazma serüvenini ve marşımızın taşıdığı derin anlamı öğrencilerimize anlatmış, öğrencilerimiz büyük bir ilgiyle kendisini izlemiştir.

Turgut Özakman’ın ziyaretlerinin en anlamlısı okulumuzun 125. kuruluş yıldönümünde gerçekleştirdiği ziyaretti. Aramızdan ayrılmadan önce mezun olduğu okula “Atatürk Lisesine” gerçekleştirdiği son ziyaretinde bizlere söylediği şu sözleri hiç unutamam: “Kaç yıldır çağrılınca koşa koşa geliyorum. Ek bina yapılmış, her şey yenilenmiş, sıralar değişmiş. Okul bizim özlemle andığımız yıllardakinden daha güzel olmuş. Bu gelişmede devletin katkısı vardır herhalde. Ama büyük katkıyı Atatürk Lisesi Eğitim Vakfının yaptığını biliyorum. Bu vakfı kuranları, kuruluşumuzun 125. yılını kutlarken saygı ile anmayı ödenmesi gerekli bir borç bildim.” Büyük Usta’nın vakfımızla ilgili bu duygu ve düşünceleri beni çok mutlu etmişti. Kendilerinin bu yakın ilgisi ne denli doğru bir iş yaptığımızı göstermesi açısından son derece anlamlıydı.

Önemli olan ne kadar yaşadığın değil nasıl yaşadığındır. Giderken arkada bıraktığın izlerdir önemli olan. İşte çok değerli Turgut Özakman da arkasında unutulmaz izler bıraktı. Kendisiyle aynı okuldan mezun olmaktan, aynı sıralarda okumaktan, aynı duygu ve düşünceleri paylaşmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum. Kendisini bir kez daha saygıyla anıyor, Tanrı’dan rahmet diliyorum. Ruhun şad olsun “Çılgın Türk”.

   Erol ÜÇER

 

ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret273069
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu