ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZI OKULUMUZDA YAPILAN BİR TÖRENLE COŞKU İLE KUTLADIK
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'nin ateşini yaktığı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105.yılını Ankara Atatürk Lisesi olarak coşku ve heyecanla okulumuz bahçesinde yapılan bir törenle kutladık.

19 Mayıs tarihi bizim için çok şeyler ifade etmektedir. 19 Mayıs 1919 günü Atatürk’ün Samsun’a milli mücadeleyi başlatmak için geldiği bir gün olması sebebiyle aslında Türk milletinin de kurtuluşunun başladığı gündür.

Kurtuluş mücadelesinin başladığı yer olarak ta kabul edilmelidir. Atatürk’ün doğum gününü soranlara, 19 Mayıs’ı işaret etmesi bunun en büyük kanıtı kabul edilmelidir.

Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra 13 Kasım 1918’de İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Paşa, altı ay kaldığı bu ilde, vatanın kurtuluşu için çeşitli girişimlerde bulundu. Padişahla görüşerek bu konudaki düşüncelerini ona aktardı. Güçlü bir hükümetin kurulabilmesi için çaba sarf etti. Basın yolu ile geniş kitlelere ulaşarak, halkı aydınlatmaya çalıştı. Kurtuluş mücadelesine Anadolu’dan başlanması gerektiğinin altını çizdi. İstanbul Hükümeti bu durum karşısında hemen bölgeye yetkili birini göndermek için kolları sıvadı.  Bu kişi Mustafa Kemal olacaktı.

19 Mayıs 1919 yılında, yanında rütbeli bazı arkadaşları ile beraber, “Bandırma Vapuru” ile gerçekleştirdiği yolculuğunun sonunda Samsun’a çıkan Atatürk, İngiliz denetiminde bulunan bu şehirde Milli Mücadele Hareketi’nin başlayabilmesi için yeterli ortamın bulunmadığını görünce 25 Mayıs 1919 tarihinde Havza’ya geçti.

Atatürk 22 Haziran 1919 yılında Amasya Genelgesi’ni yayınlamış, daha sonraki tarihlerde de Erzurum ve Sivas Kongrelerini gerçekleştirerek Türk milletinin kurtuluş mücadelesindeki azim ve kararlılığıyla büyük zafere ulaşmıştır.

Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek Samsun’a geldiği gün olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Milli Mücadelemizin başlangıç tarihi olması sebebiyle oldukça önemlidir.

Bu tarih ile birlikte kendi makus talihini tersine döndürmeyi başaran Türk milleti, Büyük Önderi Atatürk ile ne kadar gurur duysa azdır.

Bir özgürlük ve bağımsızlık aşığı olan Atatürk’ün milleti ile birlikte yok olma tehlikesini göze alarak başlattığı ulusal şahlanış, düşmanların ülkemizden kovulması ile nihayet arzu edilen sonuçla neticelenmiş, bizler bu günlere o günlerin çileli yıllarını yaşayan aziz milletimiz sayesinde gelmişizdir.

Binlerce şehit vererek büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini bizlere emanet eden Atatürk’e ve milletimize layık olmak bizlerin her şeyden evvel en büyük görevi olmalıdır.

Bizler, millet iradesini esas olan ve ülkemizin yönetim şekli olan cumhuriyete sahip çıkarak, Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında her zamankinden daha da ileriye gitmenin azim ve kararlılığı içerisinde olmalı, teknolojiden en üst seviyede faydalanarak ülkemizi ileri ülkeler seviyesine çıkarmalıyız.

Atatürk, doğum günüm dediği 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etmekle, bizlere duyduğu güveni en güzel şekilde ifade etmiş, bağımsız ve özgür bir ülke olan devletimizin ilelebet bağımsız kalması için bizlere düşen görevleri Gençliğe Hitabesinde bir bir sıralamıştır. Her Türk genci Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okumak, anlamak ve tatbik etmekle üzerine düşen görevi zaten yerine getirecek, kendisine duyulan güveni böylelikle boşa çıkarmayacaktır.Bu çok önemli gün tüm yurtta olduğu gibi okulumuz da da 19 Mayıs 2024 tarihinde okulumuz bahçesinde yapılan bir törenle kutlandı.

Tören okulumuz Tarih Öğretmeni,Edebiyat öğretmenimiz,Görsel Sanatlar,Müzik ve Beden Eğitimi öğretmenlerimizin katkılarıyla hazırlanan törende 9/F,11/R,11/O sınıfları görev aldılar.

Törende şiirler okundu marşlar söylendi,19 Mayıs Oratoryosu sunuldu,halk oyunları ve türküler eşliğinde konuklara güzel bir bayram coşkusu yaşatıldı.Spor gösterileri programa renk kattı.
 
Bu özel günde bizleri yalnız bırakmayan okul idaremize,öğretmenlerimize ve törende emeği geçen herkese teşekkür ederiz.


20-05-2024

20-05-2024

20-05-2024

20-05-2024

20-05-2024
  
35 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret273076
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu