ÇANAKKALE GEÇİLMEZ


Bugün 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109.yıldönümü. Bu önemli zafer, başta Çanakkale olmak üzere, tüm yurtta kutlanıyor.
Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, güç dengelerini değiştirmiş, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesini tutuşturmuş, yüce Türk ulusunun Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlığının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak isteyen İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı kahraman ordumuz, Çanakkale Boğazı’nda aylar süren deniz ve kara savaşı yapmıştır. 250 binden fazla askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonunda,düşman donanmaları, ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir.

Çanakkale Zaferi, Türk vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, kahraman milletimizin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale Savaşı, esaret ve boyunduruk altında yaşamaktansa, onurla ölmeyi tercih eden kahramanların verdiği bir savaştır. Çanakkale Savaşı,bir var oluş mücadelesidir.

Bu önemli gün ile ilgili okulumuzda düzenlenen program,ilk önce başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Öğrencilerimizin Çanakkale Zaferi ile ilgili bilgilendirme yapmasının ardından, Tarih öğretmenimiz Tahsin Fındık‘ın günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapmasıyla devam etti. Tören daha sonra öğrencilerimizin hazırladığı konuşma, şiir ve şarkıların seslendirilmesi, kısa tiyatro gösterilerinin oynanması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Aziz şehitlerimiz! Canlarınızı feda ederek bize emanet ettiğiniz bu kutsal vatan toprakları ve istikbalimiz,Türk gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından sonsuza dek muhafaza edilecektir.

Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferi armağan eden, başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyoruz.