ÖĞRENCİLERİMİZ OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN KURULUŞ BÖLGESİNDE
Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri 2-3 Aralık 2023 tarihinde 623 yıl varlığını devam ettiren Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Söğüt, Bilecik, İznik, Bursa şehirlerini de içine alan Bitinya bölgesine gezi düzenledi.

Ayşegül Baykal, Seda Nur Gül, Neriman Dikmen, Erkan Nakas, Muharrem Ceylan ve Hakan Özateş öğretmenlerinin rehberliğinde ve gözetiminde geziye katılan Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri Osmanlı Devleti’nin kurulduğu coğrafyanın özelliklerini, olayların ve savaşların yaşandığı toprakları yerinde görme ayrıcalığına sahip oldular. Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ile ilgili gelişmeleri derslerde teorik olarak öğrendikten sonra olayların gerçekleştikleri sahalar ile edindikleri bilgileri eşleştirerek görsel hafızalarına aldılar bilgilerini daha da pekiştirdiler.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve devlete adını veren Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinin bulunduğu Söğütten başlayan gezimiz, Bilecik’te Şeyh Edebali’nin türbesini ziyaretle devam etti. Bir dönem Osmanlı Beyliği’ne de başkentlik yapan İznik’te Ayasofya Cami ziyaret edildi. Hristiyanlar için İznik Konsülleri ile meşhur bu şehir aynı zamanda Türkiye Selçuklu Devleti’nin kurulduğu şehir olduğu yerinde bir kez daha dile getirildi.

Milli Mücadele’nin silahlı mücadele dönemini sonlandıran Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı Mütareke Binası ziyaret edildi. Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın önemi ve özellikleri anlatılarak, bağımsızlık bilincinin güçlenmesi hedeflendi.

Orhan Gazi’nin fethettiği Bursa şehrinde Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane Tepesi, Bursa ile özdeşleşmiş Ulu Cami ziyaret edildi, gerekli bilgi ve açıklamalar yapıldı. Osmanlı’nın ikinci kuruluşu olarak da bilinen Padişah Çelebi Mehmet’in türbesi Yeşil Türbe, Yeşil Cami ve imarethanesi ziyaret edilerek Ankara’ya dönüş sağlandı.

05-12-2023
05-12-2023
05-12-2023
05-12-2023

 
  
98 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam104
Toplam Ziyaret268303
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu