ATAMIZI SAYGI ,SEVGİ ,ÖZLEM VE MİNNETLE ANIYORUZ
                                                                          
Çok yönlü ve üstün kişiliği olan bir lider olan Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının üzerinden tam 85 yıl geçti. O,kısacık hayatında bir ulusun kötü talihini yenmesini sağladı ve dünya tarihinde de benzeri görülmemiş izler bırakarak bu dünyadan gitti.
 O, mensubu bulunduğu ulusu için canını ortaya koymaktan hiç çekinmedi. Her türlü zorluğa katlanarak kendini ulusuna adadı. Değişik cephelerde ön saflarda savaştı. Onun :”Ben gerektiği zaman, en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim.”sözü vatanını ne kadar sevdiğini gösterir.
 Mustafa Kemal,ileriyi gören bir liderdi. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra ortaya çıkan tehlikeli durumu ilk o görüp milletinin dikkatini çekti. Erzurum Kongresi’nde “vatanın bölünmez bir bütün olduğunu”tüm dünyaya ilan etti. Mustafa Kemal, idealist bir liderdi. Onun idealizmi yüksek vasıf ve özelliklerine inandığı milletinin hürriyet ve bağımsızlık aşkından geliyordu. En büyük ideallerinden birisi de milli sınırlarımız içinde, milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı. Hür ve bağımsız ülke idealini gerçekleştirdikten sonra Türkiye’yi çağdaşlaştırmak için çağdaş medeniyet idealine yönelmiştir. Yaptığı devrimlerle de bunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır.
 Atatürk, toplumun her kesimini kucaklayan bir halk adamıydı. Köylümüze, askerimize, öğretmenlerimize, sanatçılarımıza, sporcularamıza, Türk kadınına, çocuk ve gençlere… Kısacası toplumun tüm kesimlerine değer vermiş ve destek olmuştur. O bir halk adamıdır; çünkü hep halkı için uğraşmış, halktan birisi gibi davranmıştır. Onun  ”Benim için en büyük makam ve ödül, Türk milletinin bir ferdi olarak yasamaktır.”sözü de bunu kanıtlar.
 O, eğitim. bilim, fen, sanat, spor ve kültüre çok önem vermiştir.”En büyük emelim, milli irfanı(yani bilgi ve kültür düzeyini)yükseltmektir.” sözünü söyleyen Atatürk, çağdaş eğitim yöntemleriyle yetiştirilecek yeni bir nesile ihtiyaç olduğunu görmüş ve modern eğitim politikasının esaslarını belirleyip eğitim alanında büyük yenilikler yapmıştır. Çağdaş eğitimin ve dünyanın çok gerisinde kalan medreselerin, tekke ve zaviyelerin kapatılması yeni okulların açılması bunların en önemlisidir.
Atatürk, ömrü boyunca milleti için çalıştı, bunu bir görev saydı. O:”Millete efendilik yoktur, hadimlik (yani hizmet etmek) vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur.”sözüyle millete hizmet anlayışını ve yöneticilerde bulunması gereken özellikleri vurgulamıştır.
O, hep milletine güvendi ve ona inandı. Tarihte büyük devletler kuran ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep guru duymuştur. Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip Türk ulusunun, çağdaş dünya içinde yer alacağına inandı ve bunun için çabaladı. Kurtuluş Savaşı’nın ardından söylediği “En büyük davamız, en medeni ve müreffeh(yani gelişmiş, refah içinde)bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir.”sözü bunu kanıtlamaktadır.
  Savaştaki kahramanlıkları ve orduyu mükemmel yönetmesinin yanında, devlet kurup yönetmekteki ustalığı, ileri görüşlülüğü ve barışseverliği ile tarihte eşine az rastlanan yöneticilerdendir.
   O,barışsever ve tüm dünya uluslarının mutluluğunu isteyen bir liderdi. Dünya ülkelerinin mutluluğuna çalışmak, aynı zamanda kendi ulusunu mutluluğuna çalışmaktı.
Atatürk; çocuklara, gençlere ve kadınlara da çok değer veren bir liderdi. Çocukları hep sevmiş, onların iyi şartlarda yetişmelerine uğraşmıştır. Gençlere de hep güvenmiş, onları ülkenin aydınlık geleceği olarak görmüştür. Bursa’da kendisini karşılayan çocuklara ve gençlere söylediği :”Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz geleceğin birer yıldızı, gülü, mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” demesi onun büyük kişiliğini birkez daha ortaya koymaktadır.
Onun için bu  büyük liderin aramızdan ayrılışının her yıldönümünde onu  saygı ,sevgi ,özlem ve minnetle anıyoruz.
Tüm ülkede olduğu gibi okulumuzda da 10 Kasım 2023 tarihinde Atamız'ı anmak için bir araya geldik. Okulumuz bahçesinde okul idarecilerimiz ,öğretmen ve öğrencilerimiz ile velilerimizin katıldığı tören  saat 9.05 geçe  saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başladı.Büyük lider Atatürk'ü anlatan kısa konuşmaların ardından tören okulumuz Dr.Erol Üçer Konferans Salonunda devam etti. Burada da yapılan seramonin ardıdan okul müdürümüz Adil Yaman , tarih öğretmenimiz Hakan Özateş ve öğrencilerimiz günün anlamına ilişkin birer konuşma yaptılar.Konuşmaların ardından öğrencilerimiz tarafından yine günün anlamına yönelik şiirler okundu,öğrencilerimizden oluşan koro türküler seslendirdi,kısa bir zeybek oyunu sergilenmesinin ardından program sona erdi.
Atatürk ilkeleri ve Atatürkçülük, Türk milletinin ihtiyaçlarından doğan, gerçekçi, milli ve yenileşmeye açık, Çağdaş bir sistem kurmayı amaçlar. Atatürk demek; özgürlük demektir, aydınlık demektir, vatanseverlik demektir.Atatürk demek ,çağdaşlık demektir. O, 85 yıl önce bugün bize kurduğu, bizim de yükseltmek zorunda olduğumuz pırıl pırıl cumhuriyeti ve ilkelerini bırakarak sonsuzluğa göçtü. Yolundan ayrılmayacağımızı vurgulayarak, onun yüce anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.                          
                                                                                                                      törenden görüntüler


  
82 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret264018
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.304532.4339
Euro34.423434.5613
Hava Durumu