OKULUMUZDA 24.TİYATRO FESTİVALİ YAPILDI
Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24.sü düzenlenen tiyatro festivali kapsamında Ankara Atatürk Lisesi Tiyatro Kulübü tarafından hazırlanan Molière'in "Kibarlık Budalası" adlı oyunu, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Selmani Kardoğan'ın rehberliğinde öğrencilerimizin yoğun çabalarıyla 11 Mayıs 2023 Perşembe günü okulumuz Dr. Erol Üçer konferans salonunda tiyatro severlerin beğenisine sunuldu.
Festivalde  okul müdürümüz Adil Yaman'ın kısa bir konuşma yapmasının ardından sergilenen tiyatro  oyunu, okul idarecilerimiz,öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz tarafından beğeni ile izlendi.
Gösterim sonunda festival kapsamında Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürü Sayın Orhan Demircioğlu okul müdürümüze bir plaket veririken, yine şube müdürü İdris Sarıkaplan tarafından okul plaketimiz taktim edildi. Sermoninin devamında diğer şube müdürleri tarafından oyunu sahneye koyan öğretmenimiz Selmani Karadoğan'a plaketi verilirken öğrencilerimize de madalyaları verildi.
Oyunun yapım ve yönetim aşamasında emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Moliere Kibarlık Budalası Konusu

Bu eserde Moliere; soyluların arasına katılmak ve hayatını soylular gibi yaşamaya alışmak isteyen bir Paris yerlisinin başından geçenleri anlatmaktadır. Eserin ana fikri; bir nevi kendini büyük görmek, çevresini beğenmemek gibi yanlış tutumlar gösteren kişilere ders vermektir denebilir. Eserdeki olaylar Paris’te geçmektedir.

Moliere Kibarlık Budalası Özet

Eserin baş kahramanı Mösyö Jourdain isimli bir Paris yerlisidir. Mösyö Jourdain aslında varlıklı ve iyi durumu son derece iyi biridir. Ancak o bu durumdan memnun değildir. En büyük isteği toplum tarafından saygı gören bir soylu olmaktır.

Bunun için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Para karşılığında kendisine ders verecek bazı öğretmenler tutmuştur. Bunlar; müzik öğretmeni, dans öğretmeni, kılıç öğretmeni ve felsefe öğretmenidir. Bu öğretmenler Mösyö Jourdain’e pek dişe dokunur şeyler öğretmeseler de verdikleri dersler karşılığında ondan iyi paralar almaktadırlar.

r gün dans ve müzik öğretmenleri Mösyö Jourdain’e bir yandan derslerini vermekte bir yandan da müzik ve dansın ne kadar önemli şeyler olduğunu anlatmaktadırlar. Bu esnada oraya gelen kılıç öğretmeni müzik ve dansın gereksiz şeyler olduğunu, soyluluk için asıl gerekli olan şeyin iyi kılıç kullanmak olduğunu söyleyince aralarında bir tartışma başlar. O esnada felsefe öğretmeni de gelir ve tartışmaya o da katılır. Öğretmenler bir müddet sonra birbirlerine hakaretler etmeye başlarlar ardından da kavgaya tutuşurlar.

Mösyö Jourdain, Madam Jourdain’le evli olmasına rağmen, Dorimene isimli bir Markiz’e aşıktır. Dorimene’e aşık olan başka bir kişi ise Dorante’dir. Dorante, Mösyö Jourdain’in Dorimene’e olan sevgisini kullanarak ondan sürekli para almaktadır. Mösyö Jourdain ise onu, Dorimene ile aralarındaki iletişimi sağlayan iyilik sever bir dost sanmaktadır.

Mösyö Jourdain’in Lucile isminde genç bir kızı vardır. Lucile, Cleonte isimli bir delikanlıya aşıktır. Cleonte de Lucile’yi çok sevmektedir. Ancak Mösjö Jourdain kızını bir soylu ile evlendirmek istediği için Lucile’nin Cleonte ile evlenmesine müsaade etmemektedir.

Cleonte’nin Covielle isminde akıllı bir uşağı vardır. Covielle efendisine yardım etmek için bir plan hazırlar. Plana göre Cleonte Türk Padişahının oğlu kılığına girecek ve Lucile’ye aşık olduğunu söyleyip onu Mösyö Jourdain’den isteyecektir.

Olaylar aynen planlandığı gibi gerçekleşir. 

 Türk Padişahının oğlunun kendi kızını istemeye gelmesi Mösyö Jourdain’i çok mutlu eder ve kızını hemen şehzadeye verir.Moliere’in Kibarlık Budalası isimli eserinin kısa özeti bu şekildedir.

Oyundan görüntüler