23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TÜM YURTTA COŞKUYLA KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Tüm Yurtta Coşkuyla Kutlandı

En değerli varlığımız ve onlara hediye edilmiş bir bayram,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

Herkesi ama en çok da geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ilgilendiriyor bu bayram, onun için ULUSAL EGEMENLİK onların bayramı. Çünkü bugünün çocukları 
yarınlarımızın büyükleri ve kurucuları.

Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğu gibi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireylerin yetiştirilmesi ancak ve ancak milleti hür olan,boyunduruk ve zulmetten kurtulmuş, ulusal bağımsızlığını eline almış ve millet olma bilincini kazanmış, ulusal egemenliğine kavuşmuş toplumların işidir. Onun için ulus ve ulusun egemenliği çok önemlidir.

Elbette bu yönüyledir ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ulusun yönetme yetkisini kullanılmaya başlanıldığı bu günü, ülkemiz ve dünya çocuklarına armağan etmiştir. Bugün 23 Nisan 1920,  Büyük Millet Meclisimizin toplandığı ilk gündür, Milli Egemenlik Bayramımızdır. 23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır.

Atatürk, bayram süresince, yönetimin öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri, seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir.

Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, tüm dünya uluslarınca kabul edilmiş; rengi, ırkı, milliyeti her ne olursa olsun çocuk bayramı olarak kabul görmüştür. Bunun için etkinliklere yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır.Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram yeri olur, çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlar, gece fener alayları düzenlenir.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.


  
182 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret273072
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu