ATATÜRK LİSELİLER OLARAK ATAMIZI ZİYARET ETTİK
Ata'mızın okulumuzu ziyaret edişinin 103. yılının idraki içerisindeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, 27 Aralık 1919 tarihinde yani Ankara’ya gelişinden üç gün sonra 30 Aralık 1919’da okulumuzu ziyaret etmiş , burada öğretmen ve öğrencilere hitaben  bir konuşma yapmıştır.

Bu konuşmada “Mektepli Efendiler vatan sizden vazife beklediği zaman koşarak şitap edeceğinizden eminim.” diyerek gençlere olan güveninin altını bir kez daha çizmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nda okulumuzun öğretmen ve birçok öğrencisi savaşlara katılıp yaşamını yitirmiş, şehit olmuştur.Cephelerde üstün başarılar göstermiştir.

Bu sebeple okulumuza savaş sonrasında bizzat Atatürk tarafından sancak verilmiştir, söz konusu sancak okulumuzun bahçesinde bulunan 75. Yıl Eğitim Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.

Atatürk, okula bir izci oymağı kurulmasını istemiş ve bu izci oymağına “Gazi Oymağı” adını vermiştir. Oymağın flaması da yine 75. Yıl Eğitim Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.

Atatürk Liseliler bu büyük lideri, bu örnek insanı, lisemize gelişinin her yıl dönümünde büyük bir sevgi, saygı ve özlemle anıyor; onu unutmadığını göstermek için iadeyi ziyarete gidiyor.

30 Aralık 2022 tarihinde Okul İdarecileri, Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı temsilcileri, okulumuz öğrencileri, bir araya gelerek atamızı ziyarete gitti.

Okulumuz adına yapılan törende Okul Müdürümüz Adil Yaman mozoleye çelenk koyarak duygularını Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdı. Daha sonra öğrencilerimiz anıtkabiri gezdi, toplu fotoğraf çekiminin ardından öğrencilerimiz, ismini taşımaktan gurur duydukları Ata’larını ziyaret etmenin verdiği mutlulukla, gururla okullarına döndüler.

EBEDİYEN RAHAT UYU ATA’M! SENİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZTörenden görüntüler


  
263 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret278687
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu