ATAMIZI SAYGI ,ÖZLEM VE MİNNETLE ANIYORUZ

Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür.


Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslar arası ilişkilerde güvenirlik, barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir.

Bağımsızlık Savaşı’nın kazanılmasının ardından, tarihimizin en büyük aydınlanma ve çağdaşlaşma hareketini başlatan Atatürk, askeri zaferini kurduğu Cumhuriyet ve yaşama geçirdiği devrimlerle taçlandırılmıştır. Atatürk, yalnız bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce adamıdır.

Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık yutan Yüce Önder, yüzyıla değil bin yıla damgasını vurmuştur. Yüzlerce yılda bile başarılması zor olan eylemleri kısacık yaşamına sığdırmıştır. Atatürk Cumhuriyet ile devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, bağnazlıktan ve doğmalardan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum yaratmayı düşünmüştür.

Atatürk’ün ikinci büyük zaferi, Kurtuluş Savaşında tüm halkı aynı ülkü etrafında toplayarak ulusal birliğin sağlanmasında, yurttaşlar arasında ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet ayrımı yapılmamasını sağlamış olmasıdır..Biliyoruz ki; çağdaş uygarlığın temel felsefesinde bireyin özgürlüğü ve kendi geleceğini belirleme hakkı vardır.

Bu temel felsefeyi özümseyen Yüce Önder, bireyin üzerindeki baskılardan kurtarılarak özgür olmasını ve yaratıcı gücünü ülke ve insanlık yararına kullanmasını sağlayacak yapısal dönüşümü gerçekleştirmiştir.

Cumhuriyet'imizin kurucusu, Türk milletinin büyük ve kahraman önderi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü aramızdan ayrılışının 84.yıl dönümünde hasret özlem ve minnetle anıyoruz.

Ata'mızın aramızdan ayrılışının yıl dönümünde, her 10 Kasım’da tüm ülkede olduğu gibi okulumuzda da bir anma töreni düzenlendi.

Tören, öğretmen ve öğrencilerimizin katkılarıyla okulumuz bahçesi ve konferans salonunda yapıldı. Okul bahçesinde yapılan ilk tören, saat 09.05’te saygı duruşu ve İstiklal Marş’ımızın okunmasıyla başladı, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapılmasıyla devam etti.

Konferans salonunda yapılan tören, yine başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marş’ımızın okunmasıyla başladı. İstiklal marşımızın okunmasının ardından  günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapılmasıyla devam etti.

Konuşmaların ardından öğrencilerimizin hazırladığı yazı ve şiirlerin okuması, müzik öğretmenimiz Nevin Topçu Yılmaz rehberliğinde hazırlanan Gazi Korosu'nun hazırladığı müzik dinletisi ve zeybek gösterisi ile program sona erdi.

Bu başarılı programda yoğun emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyoruz.

Rahat Uyu Atam,

Ruhunuz Şad Olsun

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir." Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfi dir.”


Mustafa Kemal Atatürk


Programdan görüntüler


 

  
105 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam117
Toplam Ziyaret243295
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu