KUT-ÜL AMARE ZAFERİ KUTLU OLSUN

Kut-ül Amare Zaferi Kutlu Olsun

KUT-ÜL AMARE ZAFERİ Kut-ül Amare Zaferinin 106.yılı törenlerle kutlandı. Kut-ül Amare zaferi, I. Dünya Savaşı yıllarında Irak cephesinde İngilizlere karşı kazanılan büyük bir zafer olup,  komutan Halil Kut Paşa yaklaşık 5 ay süren kuşatma sonunda, İngiliz ordusunu  13 general, 481 subay 18 bin er ile teslim alınmıştır .  Tarihte ilk defa havadan, uçakla ikmal yardımı denemesi de  bu savaşta yapılmıştır.  Kut Zaferi vesilesi ile, başta bu zaferi kazanmamıza katkısı olan aziz şehitlerimiz ve gazilerimizle beraber tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz;   RUHLARI ŞAD OLSUN.  
 

"Bana cehennemi mi yoksa Kutül Amare'yi mi tercih edersin deseler seve seve cehennemi tercih ederdim" – General Townshend(İngiliz komutan)

Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend, kuşatma sürerken Halil Paşa'ya gönderdiği mektupta, ordusunu teslime hazır olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Efendim Hazretleri, açlık bizi silah bırakmaya zorluyor. Zatıalilerinin, 'Sizin cesur askerleriniz bizim samimi ve kıymettar misafirlerimiz olacaktır.' sözlerinize istinaden kahraman askerlerimi size teslime hazırım. Askerlerim verilen görevi yaptıkları için onlara iyi davranınız. Siz, askerlerimi Selmanpark Muharebesi'nde, ricat zamanlarında ve beş ay devam eden Kut'ül Amare Kuşatması'nda görmüşsünüzdür. Askerlerimin vazifesini nasıl ifa ettiğini takdir etmişsinizdir. Askeri harp tarihi, özel olarak bu meseleyi teyit edecektir. İcab eden şartlar yerine getirildikten sonra sizin karargahınıza gelip, Kut'ül Amare'yi teslim etmeye hazırım. Fakat erzakın sevkini hızlandırmanızı rica ve temenni eylerim. Size hastanemi ziyaret etmenizi ve orada bulunan askerlerimden bazılarının kolsuz ve ayaksız, bazılarının da hasta ve zayıf olduğunu görmenizi teklif ediyorum. Bunları harp esiri olarak almaya hevesli olduğunuzu farz etmem. Bunlar için en iyi yolun yaralıların Hindistan'a sevki olacağı kanaatindeyim."

29-04-2022
29-04-2022
29-04-2022
29-04-2022

  
396 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret259739
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Hava Durumu