ESKİ MEZUNUMUZ SEDAT ÖRSEL OKULUMUZDA "HER TERCİH BİR VAZGEÇİŞTİR" KONULU KONFERANS VERDİ
2022 A.ATATÜRK LİSESİ.jpg


Okulumuz 1964 yılı mezunu, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Sedat Örsel, okulumuz Dr.Erol Üçer Konferans Salonunda 20 Nisan 2022 Çarşamba günü,“Her tercih bir vazgeçiştir.” konulu konferans verdi.
 
Türk televizyonculuğunun duayeni, gerek TRT gerekse özel kurumlarda uzun yıllar yöneticilik yapan Sedat Örsel, aynı zamanda 1979 yılından bu yana çeşitli üniversitelerde medya üzerine dersler veriyor.
 
Eğitim konusunda da bir otorite sayılan ÖRSEL, konuşmasında öğrencilerimizle hayata dair tecrübelerini paylaştı. Öğrencilerimize öğrenmeyi öğrenmenin çok önemli olduğunu , iyi bir öğretmenin hayatımızda çok önemli izler bırakacağını, geleceğimizi şekillendireceğini, hayatta mutlaka bir hedeflerinin olması gerektiğini ve bu hedeflerin nasıl oluşturulacağını, başarılarını nasıl kazanılacağını, insanların hangi meslekten olursa olsun ilk önce vatanını, milletini seven, Türkçe dilini iyi kullanan bireyler olması gerektiğini vurgulayarak , ne olursan ol ama önce "Adam ol"manın  gerekliliğinin altını çizdi. Hayatta kitap okumanın ve kendini yetiştirmenin çok önemli olduğuna değinen, Örsel,zamanın öneminden de bahsederek ,hayat dolu dolu yaşanması ve çok iyi değerlendirilmesi gereken bir olgu diyerek,sunumuna  slâytlar eşliğinde ve kendine has, esprili üslubuyla devam etti.
Sunumun sonunda öğrencilerimizin sorularını  cevaplayan Örsel yıllar sonra mezun olduğu okulunda bulunmanın kendisini mutlu ettiğini belirtti. Öğrencilerimizin oldukça ilgisini çeken ve yaşama dair tecrübelerin en akılda kalıcı ve etkileyici bir şekilde sunulduğu, bu konferans için emeği gecen herkese ve Sayın ÖRSEL’e teşekkür ediyoruz.

SEDAT ÖRSEL

Ankara Atatürk Lisesi ve A.Ü.Hukuk Fakültesini bitirdi.

Okul yıllarında Demirci ve Karikatürist olarak çalıştı.1967’de, Türkiye’de TV yayınlarını başlatan ilk TRT ekibinde  dramalar yaptı.
 
İskoçya, Japonya ve BBC’de TV Yayıncılığı, İşletmeciliği ve Reji Öğretmenliği eğitimleri gördü.TRT’de Yapımcılığın yanısıra , Kültür Yayınları, Eğitim Merkezi,Dış Yapımlar, TRT-INTve AVRASYA TV’nin kuruculuğunu ve yöneticiliğini yaptı.

Dünyâyı defalarca dolaşarak TRT yapımlarını Film ve TV Program Marketlerinde ilk kez sattı.

Yabancı TV’lerle çok sayıda ortak yapıma imza attı.1992’de, 25 yıl aralıksız çalıştığı TRT’den,TV Daire Başkanı ve Genel Md. Yardımcısı Vekili iken emekli oldu.
 
1992’de Alo Bilgi Grubu Genel Koordinatörü oldu.
1993’de  KOÇ Holding, Amerikan (Time-Warner), Fransız (Canale Plus) Ortaklığı olan EKO TV’nin (şimdiki CNN TÜRK) kurucu Genel Müdürlüğünü yaptı.

1977’den itibaren TRT’nin yanısıra,43 yıl boyunca Gâzi, Ankara, Başkent, Bilkent ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde Medya derslerine ek olarak ücretsiz 385 Konferans verdi.
 
Çeşitli Kuruluşlara Telif Hakları, TV İşletmeciliği, Medya İlişkileri,Kriz Yönetimi, Retorik ve Beden Dili konularında danışmanlık yaptı.Pandemi döneminde de “YÜZYÜZE” ve “ONLINE” Konferansları devam ediyor.
 
TV Program Yapımcısı ve Yönetici olarak;Sedat SİMÂVİ başta olmak üzere 15 kez ödül aldı.1992’de “Yılın Başarılı Kamu Görevlisi” seçildi.

2017'de "Meslekte 50.yıl Onur Ödülü",2018'de "Cumhûriyete Sâhip Çıkanlar Ödülü" verildi.Avrupa Konseyi ile Avrupa-Asya Yayın Birliklerinin çeşitli komisyonlarında TRT ve Türkiye’yi temsil etti.

İngilizce ve Eskiyazı biliyor. Sürekli Basın Kartı sahibi.

60 yıldır yaptığı “Demir Heykeller”in bâzıları Müzelerde, Özel Koleksiyonlarda ve Sergileniyor.

Konferanstan görüntüler