ESKİ MEZUNUMUZ SEDAT ÖRSEL OKULUMUZ DR. EROL ÜÇER KONFERANS SALONUNDA ÖĞRENCİLERİMİZLE BİR ARAYA GELİYOR

2022 A.ATATÜRK LİSESİ.jpgSEDAT ÖRSEL

Ankara Atatürk Lisesi ve A.Ü.Hukuk Fakültesini bitirdi.

Okul yıllarında Demirci ve Karikatürist olarak çalıştı.1967’de, Türkiye’de TV yayınlarını başlatan ilk TRT ekibinde  dramalar yaptı.
 
İskoçya, Japonya ve BBC’de TV Yayıncılığı, İşletmeciliği ve Reji Öğretmenliği eğitimleri gördü.TRT’de Yapımcılığın yanısıra , Kültür Yayınları, Eğitim Merkezi,Dış Yapımlar, TRT-INTve AVRASYA TV’nin kuruculuğunu ve yöneticiliğini yaptı.

Dünyâyı defalarca dolaşarak TRT yapımlarını Film ve TV Program Marketlerinde ilk kez sattı.

Yabancı TV’lerle çok sayıda ortak yapıma imza attı.1992’de, 25 yıl aralıksız çalıştığı TRT’den,TV Daire Başkanı ve Genel Md. Yardımcısı Vekili iken emekli oldu.
 
1992’de Alo Bilgi Grubu Genel Koordinatörü oldu.
1993’de  KOÇ Holding, Amerikan (Time-Warner), Fransız (Canale Plus) Ortaklığı olan EKO TV’nin (şimdiki CNN TÜRK) kurucu Genel Müdürlüğünü yaptı.

1977’den itibaren TRT’nin yanısıra,43 yıl boyunca Gâzi, Ankara, Başkent, Bilkent ve İstanbul Bilgi Üniversitesinde Medya derslerine ek olarak ücretsiz 385 Konferans verdi.
 
Çeşitli Kuruluşlara Telif Hakları, TV İşletmeciliği, Medya İlişkileri,Kriz Yönetimi, Retorik ve Beden Dili konularında danışmanlık yaptı.Pandemi döneminde de “YÜZYÜZE” ve “ONLINE” Konferansları devam ediyor.
 
TV Program Yapımcısı ve Yönetici olarak;Sedat SİMÂVİ başta olmak üzere 15 kez ödül aldı.1992’de “Yılın Başarılı Kamu Görevlisi” seçildi.

2017'de "Meslekte 50.yıl Onur Ödülü",2018'de "Cumhûriyete Sâhip Çıkanlar Ödülü" verildi.Avrupa Konseyi ile Avrupa-Asya Yayın Birliklerinin çeşitli komisyonlarında TRT ve Türkiye’yi temsil etti.

İngilizce ve Eskiyazı biliyor. Sürekli Basın Kartı sahibi.

60 yıldır yaptığı “Demir Heykeller”in bâzıları Müzelerde, Özel Koleksiyonlarda ve Sergileniyor.
  
221 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret251748
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Hava Durumu