OKULUMUZDA NEVRUZ KUTLAMALARI YAPILDI
Doğa Uyanırken Görüntüsüyle Büyüleyen Bahar Çiçekleri - Çam Termal OtelDoğa Uyanırken Görüntüsüyle Büyüleyen Bahar Çiçekleri - Çam Termal Otel

Okulumuzda pandemi şartları nedeniyle uzun  zamandır yapılamayan sosyal faaliyeletimiz artık yavaş yavaş yapılmaya başlanıyor .Bunlardan biride Nevruz Bayramı kutlamaları oldu . 21 Mart  2022 tarihinde okulumuz bahçesinde  yapılan kutlamalar öğrencimiz tarafından hazırlanan ve günün anlam ,önemini  anlatan yazı ve şiirlerin okunmasıyla başladı. Ardından Nevruz ateşi yakıldı,örsde demir döğüldü.Öğretmen ve öğrencilerimiz baharın müjdecisi nevruzun verdiği enerji ve duygularla Nevruz Ateşi üzerinden atladılar,halaylar çektiler , oyunlar oynadılar.Öğrencilerimiz ,ip çekme yarışı ,futbol maçı gibi faaliyetlerle eğlendirler. Nevruz Bayramının tüm dünyaya huzur ,mutluluk,sağlık ve güzellikler getirmesi temenni ediyoruz.

Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.
Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.
Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.
Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.
Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.
Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.
Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.
Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Kutlamalardan görüntüler