ATA'MIZIN OKULUMUZU ZİYARETİNİN 102. YIL DÖNÜMÜ

Ata'mızın okulumuzu ziyaret edişinin 102. yılının idraki içerisindeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, 27 Aralık 1919 tarihinde yani Ankara’ya gelişinden üç gün sonra 30 Aralık 1919’da okulumuzu ziyaret etmiş , burada öğretmen ve öğrencilere hitaben  bir konuşma yapmıştır.

Bu konuşmada “Mektepli Efendiler vatan sizden vazife beklediği zaman koşarak şitap edeceğinizden eminim.” diyerek gençlere olan güveninin altını bir kez daha çizmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nda okulumuzun öğretmen ve birçok öğrencisi savaşlara katılıp yaşamını yitirmiş, şehit olmuştur.Cephelerde üstün başarılar göstermiştir.

Bu sebeple okulumuza savaş sonrasında bizzat Atatürk tarafından sancak verilmiştir, söz konusu sancak okulumuzun bahçesinde bulunan 75. Yıl Eğitim Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.

Atatürk, okula bir izci oymağı kurulmasını istemiş ve bu izci oymağına “Gazi Oymağı” adını vermiştir. Oymağın flaması da yine 75. Yıl Eğitim Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.


Atatürk Liseliler bu büyük lideri, bu örnek insanı, lisemize gelişinin 
her yıl dönümünde büyük bir sevgi, saygı ve özlemle anıyor; onu unutmadığını göstermek için iadeyi ziyarete gidiyor.

30 Aralık 2021 tarihinde Okul İdarecileri, Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı temsilcileri, okulumuz öğrencileri, bir araya gelerek atamızı ziyarete gitti.

Okulumuz adına yapılan törende Okul Müdürümüz Adil Yaman mozoleye çelenk koyarak duygularını Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdı. Daha sonra öğrencilerimiz anıtkabiri gezdi, toplu fotoğraf çekiminin ardından öğrencilerimiz, ismini taşımaktan gurur duydukları Ata’larını ziyaret etmenin verdiği mutlulukla, gururla okullarına döndüler.

EBEDİYEN RAHAT UYU ATA’M! SENİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZZiyaretten Görüntüler
  
223 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam231
Toplam Ziyaret231282
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar21.131721.2164
Euro22.594722.6852
Hava Durumu