ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİNİN 102.YIL DÖNÜMÜNÜ OKULUMUZDA YAPILAN TÖRENLE KUTLADIK
 ATATÜRK'ÜN ANKARA'YA GELİŞİ

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 102 yıl önce bugün 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara'ya gelerek Kurtuluş Savaşı'nın temellerini attı ve aynı zamanda TBMM 'nin kuruluşunun çalışmalarına önderlik etti. 
Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı mağlup sayıldı ve yurdun dört bir yanına yayılan düşman, Sevr Antlaşması gereğince topraklarımızı bölmeye başladı. Urfa, Antep, Maraş, Adana, Antalya ve Osmanlı Devleti'nin merkezi İstanbul, düşman kuvvetleri tarafından işgal edildi.
15 Mayıs 1919 tarihinde Yunanlar, İzmir'e girdi ve Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı için temelleri atmaya başladı. Samsun'da halk tarafından büyük coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Atatürk, 12 Haziran 1919'da Amasya'ya geldi ve alınan kararlar 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya Genelgesi adı altında yayınlandı.

 Bu gelişme sonrasında 23 Temmuz 1919'da Erzurum Kongresi gerçekleşti ve hemen ardından Atatürk, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresi'ni topladı. Yapılan kongrelerde milli iradeye dayalı bir hükümetin kurulması ilk hedef olarak belirlendi ve tüm şehirlere telgraflar gönderilerek halkların kendilerine bir temsilci seçmesi istendi.

Seçilen temsilciler için toplanma yeri gerekliydi ve Ankaralılar, Atatürk ile temsilcileri Ankara'ya davet etti. Kurtuluş Savaşı'nın en iyi şekilde Ankara'dan yönetileceğini düşünen Atatürk, Ankara'nın coğrafi konumu ve cephelerle olan eşit uzaklığı nedeniyle Ankara'ya gelmeyi kararlaştırdı ve 27 Aralık 1919 tarihinde saat 14.00’te Dikmen sırtlarından Ankara'ya geldi.

Ankara halkı, Atatürk'ü ve temsil heyeti üyelerini büyük coşkuyla karşıladı ve bu karşılama Ata'yı oldukça duygulandırdı. Atatürk, kendisini ve temsil heyetini coşkuyla karşılayan Ankara halkına teşekkür etti.

Atatürk'ün Ankara'ya gelişi, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve Kurtuluş Savaşı'nın başlatılması için oldukça önemli bir olaydır. TBMM'nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulup çalışmalarına başlaması gibi birçok gelişme ve hazırlık, Ankara'da yapıldı. Milli mücadelenin merkezi haline gelen Ankara şehri, o günlerden başkentlik görevi yapmaya başlamıştı.
Kurtuluş mücadelemizde çok önemli bir yere sahip olan Ankara’ya, Ata’mızın geliş tarihi olan 27 Aralık tarihini bir dönüm noktası olarak kabul etmiş ve her yıl dönümünde kutlama törenleriyle bu önemli günü anılmaya başlanmıştır. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi 27 Aralık tarihi, okulumuzda da yapılan kutlama törenine sahne oldu. 

Kutlamalar Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Fatma Sinan Aslan,Tarih Öğretmenimiz Hakan Özateş,Sami Tüysüz, Müzik Öğretmenimiz Murat Gümüş  ,Resim öğretmenimiz Barçın  Gümüş'ün rehberliğinde , 11 L ve Hazırlık J sınıflarından oluşan orotoryo ile Dr. Erol Üçer Konferans salonunda,  yapıldı.

Tören, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marş’ımızın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapılması ve okulumuz oda orkestrası ve korosunun okuduğu söz ve müziği Murat Gümüş'e ait olan    " Memleket " ve " Gazi Paşam " adlı iki eser seslendirmelerinin ardından yine öğrencilerimizin hazırladığı müzikler,şiirler izleyenlerin beğenisine sunuldu.

Atamızın Ankara'ya gelişinin öğrencilerimiz tarafından canlandırılması ve seğmen gösterileri ile final yapan tören görevli tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin idarecilerimizin toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

Programda görev alan tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyoruz.


Törenden Görüntüler

 27-12-2021
27-12-2021
27-12-2021
27-12-2021
27-12-2021
27-12-2021
27-12-2021

  
186 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret218737
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Hava Durumu