19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Aradan tam 102 yıl geçti...

Ulusların tarihinde çeşitli dönüm noktaları vardır. Bu dönüm noktalarına başka bir ifadeyle "kader anı" da diyebiliriz. Yeryüzünün en köklü milletlerinden biri olan Türk milletinin tarih sayfalarında da böyle kader anları olmuştur. O kader
anlarından biri de 19 Mayıs 1919 tarihine denk düşer.

Art arda süren savaşlarla yenilmiş, nam saldığı üç kıtadan orduları çekilmiş, topraklarına işgalcilerin göz koyduğu bir hasta adam kabul edilen Osmanlı imparatorluğu, diz çökmenin eşiğine getirilmişti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır.

Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makûs talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir.

Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Çok önemli bir tarih olan 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkması Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün olarak kabul edilir ve her yıl Mayıs ayının 19’unda "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak Türkiye Cumhuriyeti ve  Kuzey Kıbrıs .Türk Cumhuriyet’in de resmi olarak kutlanır. 

Başta Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor tüm gençlerimizin bayramını kutluyoruz.11. Sınıf öğrencilerimiz tarafından hazırlanan bir etkinlik.

http://ankaraataturklisesi.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/06/06/119556/dosyalar/2021_05/17194935_19_mayYs_resim_sergisi.mp4

  
579 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret259744
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Hava Durumu