İSTİKLAL MARŞI'MIZIN KABULÜNÜN 100.YILI KUTLU OLSUN
Milletimizin yaşadığı en buhranlı dönemde İstiklâl Marşı’mız, kahraman ordumuza ve aziz milletimize umut aşılamış; Millî Mücadele ruhunun canlanmasına vesile olmuştur.
 
İstiklal Marşı’mız ülkemizin değişmez bir unsurudur, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli Marşı’dır. Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan bu marş, tarihi mücadelemizin en güzel ifadesidir. Milli Mücadele döneminde halkın umutsuzluğuna çare olmak maksadıyla düzenlenen yarışma sonucunda Milli Marş olarak İstiklal Marşı’mız seçilmiştir. (12 MART 1921)

Milli değerlerimizin, bağımsızlık ideallerimizin ve milli şuurumuzun veciz bir şekilde ifade edildiği Marş’ımız, bu niteliklerinden dolayı Millî Mücadele’nin en çetin dönemlerinde ‘Korkma’ ifadesiyle başlayarak halkımıza büyük bir cesaret vermiş, moral aşılamıştır.

İstiklal Marşı’mızın gönlümüzdeki yeri çok ama çok özeldir ve bu özelliğini her zaman koruyacaktır. Bu özel değerin kabul edildiği tarih olan 12 Mart,her yıl dönümünde yurdun tümünde coşkulu törenlerle kutlanıyor.

Başta bağımsızlık mücadelesinin büyük komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Ruhlanınız şad olsun!

 

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

 

Mithat Cemal Kuntay

 


İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif'i Anma Haftası etkinlikleri kapsamında okulumuz öğrencilerince uzaktan program hazırlanmıştır.  12 Mart İstiklal Marşı'mızın kabülünün 100. yılında hazırlanan etkinlik videoları aşağıdadır. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.


Lütfen videolara ulaşmak  için yazı yada linklere tıklayınız.12 MART PROĞRAM  ANKARA ATATÜRK LİSESİ


https://youtu.be/PtuKR0buVJc12 MART RESİM SERGİSİ ANKARA ATATÜRK LİSESİ


https://youtu.be/YoiAXTNWIns12 MART OROTORYO ANKARA ATATÜRK LİSESİ


https://youtu.be/wvD-oyleDMw

  
531 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret243303
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu