ÖĞRENCİLERİMİZ AVRUPA GENÇLİK PARLAMENTOSUNA SEÇİLDİ
Okulumuz 10 H sınıfı öğrencilerinden Elif Sude Çetin, 10 J öğrencilerimizden Yağız Aydoğan  ve 9 B sınıfı öğrencilerinden Melek Pektezel Avrupa Gençlik Parlementosu'nun Türkiye kapsamında gerçekleştirdiği 5 gün süren ulusal seçim konferansına katılmış ve gösterdikleri başarıdan dolayı Avrupa Gençlik Parlementosu'na üye olarak kabul edilmişlerdir. Aynı zamanda bu konferans sonunda bu yıl düzenlenecek uluslararası EYP konferanslarında Türkiye'yi temsil etmek üzere seçilmişlerdir. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

EYP ( European Youth Parliament ) nedir ?

Avrupa Gençlik Parlamentosu, Paris’in güneyinde yer alan bir grup Lycee François’in, 1987 yılında ortaya koydukları bir okul projesiydi. Bu proje 1991 yılında Witney, Oxfordshire’a taşındı. Bu gelişme gerçekleşmeden önce bir okul projesi olarak ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştı.  1991 yılından itibaren ise yasal olarak tanındı ve European Youth Parliament International Ltd. Adı ile anılmaya başlandı. 1987 yılında kurulan Avrupa Gençlik Parlamentosu, dünya genelinde benzeri olmayan bir organizasyondur.  

Hedef kitlesi ve üyeleri adından da anlaşılacağı üzere gençlerdir. Ve gençlerin yaşadıkları bölge ile alakalı bilinçleri ile yola çıkmayı hedefler. Avrupa’da yaşayan tüm gençlere ulaşarak gençlerin yaşadıkları bölgelerin geleceğine yön vermelerinde onlara yardımcı olmayı amaçlar. Avrupa Gençlik Parlamentosu, eğitimde Avrupa formunu destekler ve 16-22 yaş arasındaki gençlerin pratik ve geliştirici öğrenim deneyleri yaşamalarına olanak sağlar. Avrupa Gençlik Parlamentosu, bu deneyimleri edinmelerini sağlayarak geleceğin vatandaşları olarak gençlerin diğer ulusların düşünce ve karakterlerinin hakkında bilgi sahibi olmalarını, farklılıklarına saygılı olma ve birlikte kamu yararı için ortaklaşa çalışmalarını amaçlar. Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda üye gençler hiçbir kısıtlama ve engel olmadan fikirlerini ortaya koyabilir ve düşüncelerini dile getirebilirler. Sorunlara çözüm önerileri içeren projeler sunabilirler. 

Avrupa Gençlik Parlamentosu, her yıl Avrupa sınırlarındaki 30.000’den fazla genç bireyin fikirlerini geliştirmesine ve ifade etmesine, barışçıl iş birliği için temel kuralları koymasına ve koyduğu bu kuralları izlemesine destek olmaktadır. Ve günümüzün zorluklarını aşmak için çözümler önermesi için onları teşvik etmektedir. Avrupa Gençlik Parlamentosu, grup olarak varlığı önemsediği kadar üyelerini yani gençleri bireysel anlamda da geliştirmeyi amaçlar.  Avrupa Gençlik Parlamentosu, gençler arasında bağımsız düşünmeyi ve sorumluluk almayı, inisiyatif kullanmayı teşvik eder ve ekip çalışması, hoşgörü ve problem çözme, iletişim ve liderlik becerileri gibi önemli sosyal ve mesleki becerilerin öğrenilmesini amaçlar.  

 

  
485 kez okundu

ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret218616
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Hava Durumu