ATA'MIZIN OKULUMUZU ZİYARETİ

Ata'mızın okulumuzu ziyaret edişinin 101. yılının idraki içerisindeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, 27 Aralık 1919 tarihinde yani Ankara’ya gelişinden üç gün sonra 30 Aralık 1919’da okulumuzu ziyaret etmiş , burada öğretmen ve öğrencilere hitaben  bir konuşma yapmıştır.

Bu konuşmada “Mektepli Efendiler vatan sizden vazife beklediği zaman koşarak şitap edeceğinizden eminim.” diyerek gençlere olan güveninin altını bir kez daha çizmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nda okulumuzun öğretmen ve birçok öğrencisi savaşlara katılıp yaşamını yitirmiş, şehit olmuştur.Cephelerde üstün başarılar göstermiştir.

Bu sebeple okulumuza savaş sonrasında bizzat Atatürk tarafından sancak verilmiştir, söz konusu sancak okulumuzun bahçesinde bulunan 75. Yıl Eğitim Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.

Atatürk, okula bir izci oymağı kurulmasını istemiş ve bu izci oymağına “Gazi Oymağı” adını vermiştir. Oymağın flaması da yine 75. Yıl Eğitim Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.


Bizler Atatürk Liseliler olarak  bu ziyaretten büyük gurur duyuyor, ülkesini seven fertler olarak vatan bizden vazife beklediği zaman, koşarak bu vazifeye iştirak edeceğimizin sözünü her daim veriyoruz.

Bu vesile ile Ata'mızın okulumuzu ziyaretinizin 101.yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin bağımsızlık mücadelesinde yer alan tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı ,minnetle anıyoruz.

Ruhlarınız şad olsun sizi ebediyyen unutmayacağız !

 
  
580 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret218752
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Hava Durumu