29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN


Bu yıl Cumhuriyet'in kuruluşunun 97. yıldönümünü idrak etmekteyiz.29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet ; her yıl 29 Ekim’de ulusça, coşkuyla, kıvançla, onurla kutladığımız en büyük milli bayramımızdır. 29 Ekim’de her yıl yurdumuzun hemen her yerinde, dış temsilciliklerimizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde törenler, fener alayları düzenlenerek, çeşitli sanatsal, kültürel etkinliklerle kutlanır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk milleti için çok önemli ve değerli bir gündür. Çünkü bugünde, Cumhuriyet kurulmuş ve yurttaşlarımız Cumhuriyet yönetimiyle birlikte esasen özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi en temel insan haklarından olan evrensel değerlere kavuşmuş, bu değerleri özümseyerek yaşam biçimine dönüştürmüş, çağdaş bir yapıda yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Atatürk’ün ifade ettiği gibi: “Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” Atatürk bu sözüyle, Türk ulusuna yakışan yönetimin Cumhuriyet olduğunu belirtmiştir.  Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk ulusunun vazgeçilmez karakteri  olduğu için, Türk ulusu ancak bir Cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilebilir.

Ayrıca bu büyük gün, nitelikleriyle Milletimizin dirilişinin ve yükselişinin, ulusal onurumuzun bayraklaşan simgesidir. Türk Milleti, Cumhuriyetle yurttaş konumuna yükselmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olarak, ulusal egemenliğin kaynağı durumuna gelmiştir.

Cumhuriyet İdaresi herkesi kucaklamış, tüm yurttaşlara eşit haklar tanımış, temel haklar ve özgürlükler güvence altına alınmış, çağdaş hukuk düzeni kurulmuş, devlet ve toplum yapısındaki çağ dışılığa son verecek yapılanmalar hızla hayata geçirilmiştir. Böyle yüksek bilince ulaşan, yurttaş olmanın erdemini yaşayan, uygar dünyanın değerleriyle tanışan Türk çocukları ülkesinin yarınlarını inşaya koyulmuşlar ve bir dönüşümü gerçekleştirmişlerdir.

Egemenliğin kayıtsız ve koşulsuz milletin olduğu bu yeni yönetim biçimi Türk Milletini güvenli ve sağlam bir gelecek yoluna koyduğu gibi asıl düşüncelerde yarattığı güven itibariyle yeni bir yaşamı milletimize müjdelemişlerdir.

Cumhuriyete kavuşmamız tabii ki pek kolay olmamıştır. Cumhuriyet Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından sonra kurulabilmiştir.Ülke olarak pek çok fedakarlıklar ve zorluklarla çetin mücadeleler sonucunda ilan edilmiştir.

Bu yolda çok büyük mücadeleler veren başta Atatürk ve  silah arkadaşları olmak üzere , aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi birkez daha rahmet ve minnetle anıyor. Sonsuza dek ruhları şad olsun diyoruz.Okulumuzda yapılan 29 Ekim töreninden görüntüler

  
609 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret218619
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Hava Durumu