VAKFIMIZIN VİZYONU MİSYONU

Soru 1-ALEV'in vizyonu ve misyonu nelerdir, okulumuzda ne gibi faaliyetlerde bulunur?

Vakfımızın Misyon ve Vizyonu:

Vakfımız bundan tam 34 yıl önce kurucumuz ve başkanımız Sayın Erol Üçer’inde aralarında bulunduğu vatanını seven ve ona hizmet etmeyi bir görev kabul eden 92 Atatürk Lisesi mezunu, eğitim sevdalısının bir araya gelmesiyle kurulmuştur.
Vakfımızın amacı; Okulumuz işbirliği ile bu köklü eğitim yuvasında öğrencilerimizi merkez alarak onlara katkı sağlayabilecek, önlerini açabilecek, geliştirecek her türlü faaliyetin imkânlar nispetinde içinde olmak, desteklemek ve eğitim kalitesinde dünya standartlarını yakalamaktır. Bu bağlamda vakfımız bugüne kadar okulunu, öğrencisini desteklemiştir ve destek olmaya devam edecektir.

Vakfımızın Okulumuzda Yaptığı Faaliyetler:

Vakfımız kurulduğu ilk günden itibaren eğitime gönül vermiş Atatürk Liselilerinde katkıları ile eğitimin yanı sıra, spor, sanat, bilim ve sosyal konularda yapılan faaliyetler de öğrencilerimize her türlü desteği vermiş ve halen vermeye devam etmektedir. Geçen 34 yıl içinde, okulun bakım onarım işlerinin yanı sıra, kapalı duran fizik-kimya- biyoloji laboratuarları, spor salonu, kütüphane ve konferans salonu tamamen yenilenmiş ve çağdaş eğitime uygun modern cihazlarla donatılmıştır. Ayrıca, bilgisayar sunum odası ve bilgisayar laboratuarları en son teknolojiye uygun olarak kurulmuştur. Yatılı olarak kullanılan C Blok dönüştürülerek 18 derslik haline getirilmiştir. Maddi imkânı elverişli olmayan başarılı öğrencilere sağlanan karşılıksız burslar, yemek, servis, giyim, kitap-kırtasiye gibi ihtiyaçlarının karşılanması teşvik edici olmuş; bu çalışmalar, öğrencilerin başarı düzeylerini daha da yükselmiştir. Vakfımız bugüne kadar binlerce öğrencimize burs vermiştir.

Vakfımız, son 12 yıldır hazırlık sınıfında okuyan başarılı öğrencilerimizi, tüm masraflarını karşılayarak pratik yapma, dil bilgilerini ve vizyonlarını geliştirmeleri amacıyla İngiltere’deki dil okullarına üç hafta süre ile eğitime göndermiştir. Bu uygulama okulumuzun ve vakfımızın tanıtımını en iyi bir şekilde yapmış, yüksek puanlı öğrencilerimizin okulumuzu tercih etmelerine neden olmuştur.

Ayrıca yine masrafları vakfımız tarafından karşılanarak her yıl, eğitim dönemi içinde ve sonunda, yabancı öğretmenlerle pratik yabancı dil kursu düzenlemiş ve öğrencilerimizin sertifika almaları sağlanmıştır.

Vakfımız gene imkanları nispetinde ;sportif, kültürel ve bilimsel etkinliklerde başarılı öğrencilere, başarı teşvik bursları ve ödülleri verilmesinin yanı sıra, lisemizden mezun öğrencilerimize de üniversite ve yüksek lisans destek bursları verilmektedir. Eğitmenlerinin masrafları vakıf tarafından karşılanmak suretiyle tiyatro, müzik, diksiyon, satranç, masa tenisi, hentbol ve basketbol çalışmaları yapılmakta / eğitmenleri tutulmakta ve daha birçok alanda öğrencilerimizin eğitimlerine katkıda bulunulmaktadır.

Vakfımızın destekleriyle son yıllarda elde ettiğimiz en büyük başarılardan biride okulumuzda 2014 yılında kurulmuş olan Mun Kulübü  (Model United Nations = Model Birleşmiş Milletler ) faaliyetleridir. Öğrencilerimiz vakfımızdan aldıkları maddi manevi desteklerle kısa sürede kazandıkları pek çok başarı ile okulumuzun adını gerek yurtiçi gerekse yurtdışında defalarca duyurdu. Bu anlamda tamamı İngilizce olarak yapılan çoğunlukla Üniversite ve Lise öğrencilerinin de katıldığı bu yarışmalarda başarılar kazanmak bizim içinde ayrı bir övünç kaynağıdır.

Alınan bu başarılardan güç alan vakfımız bu başarı serisini devam ettirmek için okul işbirliği ile ilk günkü azimle ve kararlılıkla yoluna devam etmektedir.

Soru 2- Okulumuza gelen bir öğrenci, vakfın faaliyetlerinden ne şekilde yararlanabilir?

Okulumuzu tercih eden öğrencilerimiz yukarda bahsedilen imkânlardan faydalanabilirler.

Soru 3-Vakfın kurucu başkanı rahmetli Erol Üçer; okulumuza nasıl yardımlarda bulundu, kendisi nasıl bir Atatürk Liseliydi?

Vakfımızın kurucu ve başkanı rahmetli Dr. Erol Üçer; büyük bir ülke ve eğitim sevdalısı idi. Ülkesi ve vatanı için her şartta gereken fedakârlıkları yapan, üzerine düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirme azminde olan birisi idi.
Kendisini tanıyanlar, onun bir özelliğinin de sabır, disiplin, kararlılık ve azmin yanı sıra yapılan işlerde, daima daha iyisini istemesi olduğunu bilirlerdi. Toplumsal düşünce ile hareket eder, imkânlarını toplumsal meselelere seferber etmek için harcardı. Toplumun gelişmesi için ilk şartın kaliteli bir eğitim olduğuna inanır, hedeflere sabır, azim ve disiplinle yola çıkıldığında mutlak varılacağına inanırdı. Erol Üçer sevdalısı olduğu okuluna sonu gelmez bir aidiyet, vefa ve sevgi ile bağlıydı.
 
Eğitimin; yeter denmeyecek, verildiği kadar alınacak, yüklenildiği kadar taşınacak, bilgi beceri sağlayacak, ufuk ve imkânlar açacak bir araç olduğuna inanırdı.
 

Kendisini bir kez daha rahmet minnet ve saygı ile anıyoruz ruhu şad olsun.

 

          Gönül ERTUNA

Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı

          Koordinatörü

  
693 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret218737
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Hava Durumu