EYP FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDİYOREYP (European Youth Parliament ) yani Avrupa Gençlik Parlamento’su, ilk defa 1987 yılında Fransa’da başlayan, 1999 yılından itibaren Türkiye’nin de seçimlerinde yer aldığı, liseli ve üniversiteli gençlerin katılımı ile tamamı İngilizce olarak gerçekleştirilen, interaktif bir uygulamadır. EYP’nin amacı Avrupa’daki gençlerin, dünya sorunlarına çözüm bulmalarını sağlamaktır. Gençler, bu çözümleri sunarken diğer ülkelerin vatandaşlarına ve kültürlerine saygılı olmayı öğrenmektedirler. Etkinlikte liderlik özelliklerini kullanılmakta, takım oyununda yer alarak diğer katılımcıları yönlendirmektedirler. Program, aynı zamanda öğrencilerin sanatsal ve sportif faaliyetlerini de sergilemelerine imkân tanımaktadır.

EYP'nin en önemli özelliği, her yıl üç kez düzenlenen uluslararası 9 günlük oturumlarıdır. Bu oturumlar her seferinde farklı bir Avrupa ülkesinde düzenlenir ve tüm Avrupa'da (sadece AB üyeleri değil) yaklaşık olarak 250-300 öğrenci ve öğretmen söz konusu etkinliğe katılır.

EYP‘ye katılım için Türkiye çapında başvurular alınmaktadır. Başvurular esnasında belirtilen konularla ilgili İngilizce makale hazırlanmaktadır. Daha sonra ön eleme yapılıp ilk elemeyi geçen sınırlı sayıdaki okul ve öğrenciler mail yoluyla EYP’ye davet edilmektedir. Okulumuz ilk defa “Avrupa’da İstikrar ve Denge” konulu, 20-23 Kasım 2015 tarihleri arasında Kayseri TED Kolejinde düzenlenen, 18. EYP Konferansına başvurmuştur. Galatasaray Lisesi, TED Koleji, Koç Koleji, Kabataş Erkek Lisesi gibi prestijli ve kaliteli okulların katılacağı bu konferansta, ön elemeyi geçerek büyük bir başarı kazanmıştır.

Ankara’dan tek devlet okulu olarak yer aldığımız bu konferansa katılan üç öğrencimiz, İngilizce düzeyleri, bilgi birikimleri ve kaliteli duruşları ile dikkat çekmiştir. Türkiye’den sadece üç devlet okulunun, toplamda ise 23 okulun yer aldığı 18. EYP’de okulumuz başarı ile temsil edilmiştir.

Ankara Atatürk Lisesi olarak, Avrupa’da ülkemizi temsil edecek öğrencilerin seçileceği, 13-16 Nisan 2019 tarihleri arasında, Samsun TED Kolejinde düzenlenecek olan 23.EYP Konferansına da müracaat edilmiştir. Konferansın konusu “İnovasyon ve Toplum: Globalleşmiş çevre ortamında normları yeniden şekillendirmek” olup, öğrencilerimiz İngilizce yazdıkları makaleler ile  5 öğrencimiz bir öğretmenimiz ile yer almıştır.

Yine 13-16 Aralık 2019 tarihlerinde Kayseri'de düzenlenen 24. Avrupa Gençlik Parlamentosu Ulusal Seçim Konferansı'nda Ankara Atatürk Lisesi 5 öğrencisi ile  yer almıştır. Bu konferansta bir ögrencimiz de komite başkanı olarak görev yapmıştır. Öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

  
1191 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret251748
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Hava Durumu