İL EĞİTİM MÜZESİNİ ZİYARET ETTİK

                 
                    Öğretmen ve öğrencilerimiz ziyaretleri sırasında 

25 Mayıs 2019 tarihinde Okulumuz Hazırlık G sınıfı öğrencileri günü Tarih öğretmenimiz Sami TÜYSÜZ ve Müzik öğretmenimiz Muharrem CEYLAN ile birlikte İl Eğitim Tarihi Müzesi'ni gezdiler.
11 Ekim 1923'te açılan Ankara Lisesi bünyesindeki Müze'de geçmişe doğru kısa bir yolculuğa çıkan öğrencilerimiz, İl Eğitim Tarihi Müzesi'nde Atamızın o dönemlerdeki adı "Ankara Kız Lisesi" olan okula hediye ettiği piyanoyu yakından incelediler ve bilgi aldılar.
Cumhuriyet'imizin ilk yıllarına ait öğrenci kütükleri, diploma ve karne örnekleri ile harf inkılabı öncesi ve sonrasında basılmış ders kitaplarını incelediler. Ayrıca yabancı dil öğreniminde kullanılan taş plaklar, film makinesi, eski radyolar, laboratuvar malzemeleri, öğretim amaçlı hazırlanmış çeşitli makine modelleri hakkında bilgilendiler.
Öğrencilerimiz, Müze'de sergilenen görsel materyaller arasında Ankara Kız Lisesi kız öğrencilerinin, o zamanlar erkek lisesi olan okulumuzun erkek öğrencileri ile birlikte oynadıkları bir tiyatro oyunu sonrasında çektirdikleri fotoğrafı da gördüler. Böylece bu iki nadide eğitim kurumunun uzun tarihlerindeki kesişme noktalarını gösteren kanıtlardan birine tanıklık ettiler.
Ankara Atatürk Lisesi öğrenci ve öğretmenleri olarak Ankara Lisesi'nin giriş kapısından itibaren bulunduğumuz tarihî binanın, geçmişte Cumhuriyet'imizin kurucusu Aziz Atatürk ve diğer devlet büyüklerimiz tarafından pek çok kez ziyaret edildiği bilinciyle hareket ettik. Sergilenen tablolara baktığımızda Atatürk ile aynı mekânlarda dolaştığımızı fark ederek bunun ayrıcalığını ve gururunu duyumsadık. Son olarak okul bahçesinde bulunan ve hâlen yaşayan bazı ağaçların yaklaşık bir asırlık olduğunu ve anıt ağaç olarak tescilleneceğini öğrendik.
Öğrencilerimiz bu gezi sırasında yaptıkları gözlemlere ve edindikleri bilgilere dayanarak Ankara örneğinden hareketle ülkemizdeki Cumhuriyet Dönemi eğitim hayatı ile günümüzü karşılaştırma fırsatı buldular. Benzerlik ve farklılıklardan yola çıkarak tarihsel değişim ve sürekliliği kavrama becerilerini geliştirdiler. Aynı zamanda Atatürk'ün millî ve kültürel değerlerini tanıyıp benimseyen Türk gençliği idealine bir adım daha yaklaşmış oldular.

Ziyaretten Görüntüler
 
  
1109 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret259741
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Hava Durumu