ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ OKULUMUZDA YAPILAN BİR TÖRENLE KUTLANDI
 
“Bugün burada aldığımız her bir nefes, o gün Çanakkale’de verilmiş olan son nefes sayesindedir.”
 
Ahmet Sılay: Türkiye’nin tek resmi Çanakkale koleksiyoneri
 
Aradan 104 yıl geçti. Anılar tüm tazeliğiyle hafızalarda. İşte karşı cephede, hendekte bir Hindu, yanında bir İngiliz, bir Fransız, bir Anzak….
Çoğu burada oluşunun cevabını bile bilmiyor. Biz ise vatanı kurtarmak, bu haksız işgale dur demek ve can vermek üzere buradayız. Anayı, babayı, yâri bir daha görmemecesine, kendi cenaze namazımızı kılarak çıkmışız bu yola.
Ölmek var dönmek yok demişiz bu uğurda. Vatanın geleceği için bir daha geri dönmemecesine…
 
Bomba sesleri mermi seslerine, barut kokuları dumanlara karışmış bu cephede. Ölüme koşarak giden kahramanların sesi göklerde çınlıyor, belki sevgiliye ulaşır diye. Türk tarihi büyük kahramanlıklarla doludur. Ancak Çanakkale Savaşı, gerçekten Türk Milleti’nin dönüm noktasıdır. Bu vatan toprağında, vatanın tamamı için verilmiş bir varlık yokluk savaşıdır. Bu cephe,
Kahramanlıkların en açık bir biçimde sergilendiği, 250.000 şehidin verildiği ve tapusunun, canla, kanla alındığı yerdir.
 
Bu önemli başarımız hafızalar da daima canlı, kalsın, gençlerimiz tarihini öğrensin ve unutmasın diye her yıl 18 Mart’ta tüm ülkede anma törenleri yapılıyor.18 Mart 2019 tarihinde okulumuzda da Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümü kutlamaları Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Fatma Sinan Aslan koordinatörlüğünde, Müzik Öğretmenimiz Nevin Topçu Yılmaz, Tarih Öğretmenimiz Hakan Özateş’in katkılarıyla ve öğrencilerimizin gayretli çalışmalarıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.
 
Ulu Önder Atatürk ile silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, müzik öğretmenimiz ve okulumuz çok sesli korosunun seslendirdi marşlarla, öğrencilerimizin günün anlamına ilişkin şiirler okuması, konuşmalar yapması, mini tiyatro gösterisi oratoryo ve koronun hazırladığı marşların sunulması ve toplu fotoğraf çekimi yapılmasının ardından sona erdi.
 
”RÜCU” adı verilen ve günümüzden geçmişe tarihi bir yolculuğa çıktığımız bu programda emeği geçen  tüm öğretmen ve öğrencilerimizi bu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyoruz.
 
Bizlerin, bu topraklarda özgürce, kardeşçe yaşaması için canlarını feda eden “Çanakkale geçilmez.” diyerek tarihe not düşen şehitlerimizi, aziz atalarımızı rahmetle anıyoruz.
 
 
 
RUHLARINIZ ŞAD OLSUN.
 
Törenden Görüntüler
 

Tarih Öğretmenimiz Hakan Özateş konuşmasını yaparken

Okulumuz korosu marş seslendiriken

oratoryo gösterisinden bir görünüm

Öğrencilerimiz mini bir tiyatro gösterisi yaparken

Okul Müdürümüz Bayram Akyüz tören sonu konuşmasını yaparkenTören sonunda görev alan öğretmen, öğrencilerimiz okul idaresi , vakıf temsilcilerimiz ile 
  
1250 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam125
Toplam Ziyaret243303
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Hava Durumu