CUMHURİYETİMİZİN 95.YILINI COŞKUYLA KUTLADIK

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

“Türk Milleti’nin karakterine ve âdetlerine en uygun idare biçimi cumhuriyet idaresidir.” diyen Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatmış ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’i ilan etmiştir.

Cumhuriyet’te, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türk toplumu Cumhuriyet’le birlikte ulusal bir devletin,özgürce düşünebilen, onurlu ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. 

Eşitlikler, kişisel haklar,özgürlükler, gücünü ve kontrolünü ancak bu yönetim
biçiminden, dolayısıyla gücünü cumhur olan halktan alarak, ayakta kalabilmekte ve varlığını sürdürebilmektedir.

Bu fikri canlı tutmak ve genç nesillere bilgi ve kültürel değer aktarımı yapabilmek için her yıl Ekimin 29’unda kutlamalar yapılmaktadır. Bu doğrultuda tüm yurtta ve okulumuzda da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılmıştır.

Okulumuzda yapılan törende Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özel, Ankara İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Bekir Kocaoğlan, Çankaya Belediye Başkan Vekili, Çankaya İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri; Şerafettin Delialioğlu, Abdullah Süslü, Haydar Kılıç ve Methi Çelik ile diğer Okul Müdürleri hazır bulundu.

Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra kürsüye çıkarak kısa bir konuşma yapan Okul Müdürümüz Bayram Akyüz ve  İlçe Millî Eğitim Müdürü  Mustafa Özel günün anlam ve önemine ilişkin kısa konuşma yapmalarının  ardından, Sayın Mustafa Özel Ankara il genelinde "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" temalı şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim etti.

Tören, Ankara Atatürk Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları "Biz Cumhuriyeti Böyle Kazandık" adlı programın izleyenlerin beğenisne sunulması ve bu proğramda yer alan seğmen grubu,yurttan sesler ve halk oyunları gruplarının gösterileri ile devam etti.

Özel, programın sonunda Türk Tarih Kurumu´nun katkılarıyla düzenlenen fotoğraf ve resim sergisinin açılışına katıldı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılında başta Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK ve tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; böyle güzel bir programı hazırladıkları için öğretmenlerimiz; Neslihan Akıncı (Müzik Öğrt.), A.Nurcihan Kırılmaz (Resim Öğrt.),Barçın Gümüş (Resim Öğrt.),Tahsin Fındık (Tarih Öğrt.),Yasemin Şenel (Türk Dili ve Edb.Öğrt.),Betül Doma Sisli (Türk Dili ve Edb.Öğrt.), Efsun Yılmaz Uğur (Türk Dili ve Edb.Öğrt.) ,Nursen Aydın (Beden Eğt.Öğrt.),  olmak üzere ekipte yer alan  tüm görevli öğrencilerimizi kutluyoruz.


KUTLAMA TÖRENİNDEN GÖRÜNTÜLER
  
1227 kez okundu

ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret259743
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Hava Durumu