GAZİLER GÜNÜ

 

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ

19 Eylül Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gündür.
 Muharip Gazi, harbe katılıp da harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış, birçok insanını şehit ve gazi vermiştir.

7 Ekim 2018 tarihinde tüm yurtta düzenlenen kutlamalar , okulumuz konferans salonunda da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Emine Oya Serdaroğlu ile Müzik öğretmenimiz Nevin Topçu koordinasyonunda 10 E ve 10 F sınıfının katkılarıyla vatanımızın birliği,  beraberliği ve bağımsızlığı için çarpışan “Gazi” lerimizi anmak amacıyla tören yapıldı. Törende öğrencilerimiz günün anlam ve önemine uygun şiirler okudular, müzik parçaları seslendirdiler.
 
Törende Ankara Kent Kaşifi Emekli Piyade Albay Ahmet Soyak da Gaziler Haftası dolayısıyla katılan herkesi duygulandıran, bilgilendiren çok etkileyici bir konferans verdi.
İstiklâl Savaşı’nda Gazi olan Dedesinin İstiklal Madalyası ile Beratını izleyicilere sunması törende büyük bir coşku sağladı.

Okul idaremiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve dışarıdan katılan konuklarımızla tören büyük bir dikkatle izlendi.

Törenden Görüntüler

 
Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Emine Oya Serdaroğlu konuşmasını yaparken

Konuğumuz Ahmet Soyak öğrencilerimizle birlikte

 

  
1130 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret218623
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Hava Durumu