INTEL ISEF YARIŞMASINDA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Intel ISEF, 9 – 12. sınıf öğrencileri için tasarlanmış bir etkinlik. Her yıl düzenlenen Intel ISEF (International Science and Engineering Fair – Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı) üniversite öncesi eğitimde dünyanın en büyük uluslararası araştırma fuar ve yarışması olarak öne çıkıyor. Günümüzde dünya çapında binlerce öğrenci her yıl kendi ülkelerinde yerel ve okulların desteklediği bilim yarışmalarında mücadele ediyor.

Bu yarışmalarda dereceye giren öğrenciler, Intel ISEF'in uzantısı olan bölgesel yarışmalara katılma hakkını kazanıyor. Bu yarışmalarda en iyi dereceleri alan öğrenciler de Intel ISEF'e katılma şansını elde ediyor. Bu anlamda yarışma aslında bir çeşit dünya finali niteliği de taşıyor.

Intel ISEF finalistleri seçilirken TÜBİTAK ve Türkiye'yi en şekilde temsil edebilecek, ödül alabilecek projeleri netice odaklı olarak seçmeye özen gösteriliyor. Öncelikle her yıl Türkiye'nin 12 değişik bölgesinde lise öğrencilerinin katıldığı proje yarışmaları, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenleniyor. Daha sonra bu 12 bölgedeki yarışmalarda dereceye girerek ödül alan projeler, Ankara'da Mayıs ayında final yarışmasına katılıyorlar. Final yarışmasında başarılı olan öğrencilerden veya projelerden kazanan proje ve ekipler, Intel ISEF'e gitmek üzere her biri kendi alanında uzman akademisyenlerden oluşan komite tarafından seçiliyor.

Geçen yıl TÜBİTAK tarafından 48. düzenlenen Lise Öğrencileri Proje Yarışması’nda, Kodlama dalında Türkiye Birincisi olarak bizleri gururlandıran öğrencimiz Atalay Kutlay 13-19 Mayıs 2018 tarihleri arasında Pittsburgh, Pensilvanya, ABD’de düzenlenen Intel ISEF yarışmasında Gömülü Sistemler dalında Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

https://www.societyforscience.org/search?search_api_views_fulltext=atalay
  
2340 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ANKARA ATATÜRK LİSESİ

ANKARA ATATÜRK LİSELİLER DERNEĞİ
Üyelik Girişi
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret259743
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Hava Durumu